Ne Zaman Susacaksın

Memleketler de sevdalar vardı eskiden . Eskiden her şey eski iken . Eskiler bile eski kalırdı. ” Bulamadım Zahide’mden güzeli ” . Bu nâralar vardı . Susmak vardı, edeb vardı , âr vardı inceden . Susarken romanlar yazılırdı , susarak gönüller feth olurdu . Sen ne zaman susacaksın ? Sürekli haklı olduğunu düşünerek geçirdiğin bunca sene, sence çok da avârece değil miydi ? Ahsen olandır susmak , vâkar olandır susmak , gizli gizli söyleşidir YaHu susmak . Susmak çiçektir , suladıkça daha çok susarsın . Susmak ; İnsan’ın Hira’sına çekilmesidir . Sâhi gel söz ver , susacaksın artık ..

Derviş selâmını verirken , gözler kapalı, el gönülde ve baş kalp ile orantılı şekilde aşağıya eğilimli bir vücut hâlinde . Konuşuyor mu sizce , tebessüm ediyor mu ? Yoksa elinin izasındaki gönlü , bizim gönlümüze çoktan sahip olup, etkisi altına mı aldı habersizce . En akva ( kuvvetli ) olanınız gelsin . Bağırsın , çağırsın , kötü kelâmlar etsin . Ya ben susarsam , sûkut edersem ? Kim beni yenebilir ? Kim bana hükmedebilir? Susmaktan evlâ ne vardır ? Bazı bazı susarak gönül gözünü aydınlatırsın, göz ile göremediğini görmeye , duymadıklarını işitmeye başlarsın . Derviş selamı gibi olamasa bile , insâni bir lisan konuş , konuş ki susmana denk düşsün . Evvelce kendinden geç , yoldan geçer gibi olur mu mübarek .

Kendini kaybet , kendinden geç ; şunu da sakın unutmayasın , kendinden geçmek için evvelce kendini bulasın …

Derin mevzulara dalarken edeceğimiz tavır susmak olacağına göre, ârifler kervanına isminiz çoktan yazıldı biizNillah. Fâtır ( Yaratıcı ) şahitlik etsin sûkutunuza . Sûkut’tan doğacak her âmele mazhar olun . Susmanın kâlesine sığınıp , bu mevzu ile alakalı saatlerce konuşasınız olabilir , bu normal . Mesele neydi , susmak , şimdi söyle ne zaman susacaksın ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir