Ensar – Muhacir

Peygamberimiz (s.a.v) buyurdu;

-Vücudun bir organı acırsa, diğer organlar bunu hisseder.

-İnanlar kardeştir.

-Mümin elinden ve dilinden herkesin emin olduğu kimsedir.

Böyle bir peygamberin ve onun tebliğ ettiği Allah’ın dininin temsilcileri olarak bizlerde Dünyanın neresinde olursa olsun, din kardeşlerimizin acılarına, sevinçlerine ortak olmalıyız. Evini, ülkesini her şeyini arkada bırakıp bir daha ne zaman ve nereye döneceğini bilmeden yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu ancak yaşayanlar bilir. İkinci sınıf muamelesi görmek hiçbir misafire(muhacire) reva görülmediği gibi bu düşüncede vicdanı, merhameti olan bir mümine hiç yakışmamaktadır. Müslüman yolda kalmışa, zulüm görene, her türlü haksızlığa karşı mücadele eden insan demektir. Şairinde dediği gibi;”Kanayan bir yara gördüm mü yanar taa ciğerim onu dindirmek için çifte yerim, kamçı yerim.”Bugün Suriye ve Irakta ki savaşlarda yurdumuza sığınmış olan muhacir kardeşlerimize en iyi şekilde muamele etmezsek, misafirperverliğimizi göstermezsek, giydiğimizden giydirmezsek bizim Müslümanlığımız nerede kaldı?

“Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş sayılmazsınız, iman etmedikçe cennete giremezsiniz. ”Sakarya Adapazarı’nda yaşanan olay ve İstanbul Okmeydanı’nda yaşanan olay bizler için acı birer örnektir. Sığınmacılar hak sahibi bireylerdir. Eşi ve çocuğu öldürülen Suriyeli baba;”Türk halkı bizim kardeşimizdir, bize hep kardeşçe yaklaştılar katillerle de aramızda bir husumet yoktu. Her gün yemeğimizi paylaşırdık.” Dedi. Affet bizi Emani ensar olarak emanetimizi koruyamadık!

Sığınmacılar sığındıkları ülkeye değer katarlar. Suriyeli mültecilerin %53’ü 18 yaş altı genç eğer bu gençler ve çocuklar gelecekte etkin bir biçimde işgücü piyasasına dahil edilirse Türkiye’nin demografik fırsat pencerisini genişletme potansiyeline sahiptir.

Bazı endişeli(!) grupların  sığınmacılar için kullandıkları dil buram buram islamafobi ve ırkçılık kokuyor. Bu dil Suriyeli mültecilerin kim olduğundan ziyade bizim kendimizi nasıl algıladığımızı ortaya koyuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir